Co by dítě mělo před nástupem umět?

Chystá se váš potomek na podzim do školky?

Přemýšlíte, co všechno by měl umět, ptáte se ostatních rodičů, ale stále si nejste úplně jistí? A nebo vám to připadá ještě daleko, a tak to zatím neřešíte?

Jaké dovednosti jsou vlastně pro nástup do mateřské školy důležité?

Je nutné, aby děti před nástupem do MŠ zvládly některé dovednosti, neboť je nad lidské možnosti učitelky, aby byla vždy ku pomoci všem dětem najednou.

V běžných MŠ se zpravidla vyžaduje, aby dítě umělo:
  • samo si dojít na toaletu (pokud možno pleny pouze během poledního odpočinku)

• najíst se lžící a pít ze skleničky či hrníčku

• obléknout se a obout (u těch nejmenších paní učitelka či kamarádi pomohou zapnout zip či knoflíky, zavázat tkaničky a podobně), s tím souvisí i to, že by dítě mělo být schopno poznat své věci

• umýt si ruce, utřít si je do ručníku

• používat kapesník

• uklidit své věci, hračky apod.

Další požadavky
  • Dítě by mělo znát základní pravidla slušného chování a dodržovat je (pozdravit, poděkovat, poprosit).

• Je výhodou, když umí vyjádřit své pocity a potřeby, tedy co si přeje a potřebuje.

• Je dobré, aby bylo dítě zvyklé jíst všechny běžné druhy potravin.

A co dělat, když se dítě nenaučí vše včas?

Možná se vám zdá, že září je ještě daleko, ale na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že dítě se potřebné dovednosti nenaučí hned.

Určitě mnohé z nich již naprosto bez problémů zvládá, ale některé si asi ještě bude muset osvojit či upevnit. A čím dříve začnete vše dolaďovat, tím bude vaše dítě ve větší pohodě, až začne navštěvovat MŠ.

A pokud se váš potomek nestačí něco naučit, anebo mu to prostě nepůjde tak, jak byste si představovali?

Určitě se tím nijak nestresujte a netlačte na něj, ale v úsilí a pravidelnosti při zvládání potřebných dovedností a návyků nepolevujte a dítěti neulevujte. Pravidelností a postupem doby se to určitě naučí.

Důležité je, aby se dítě pokud možno do školky těšilo:).